• 0 274 311 2450
  • İstiklal Mh. Belediye Sk No:6/1. Pk:43800 Altıntaş / KÜTAHYA
Altıntaş Tarihçesi

Altıntaş Tarihçesi


Antik dönemde, yörenin ismi, sikkeler üzerinde “Soa” olarak geçmektedir. Antik dönemlerde, yörenin birçok yerinde iskan bulunduğu anlaşılmıştır.Ayrıca, bölgede zengin mermer yataklarının bulunması da, antik dönemlerde buranın yani mermer ocaklarının işletildiği ve özellikle, hemen yakınlardaki “Aızonoi” antik kentinin, buradan temin edilen mermerler ile imar edildiği bilinmektedir.


Bölgenin
“Pınarcık” köyü: antik dönemde “Abya” adıyla anılan bu yer, Roma şehir devleti olarak önem kazanmıştır. Kendi adına bastırdığı sikkeler ile ünlüdür.
Osmaniye köyünde: yapılan araştırmalarda, Roma dönemine ait, MS.2 ile 3’ncü yüzyıl arasına tarihlenen bir anıtsal mezar ortaya çıkarılmıştır.
Bölgenin ismi: uzun süre “Kurtköy” olarak anılmıştır. Tarihi süreç incelendiğinde, bu bölgedeki diğer özel olaylar şunlardır:
Osmanlı döneminde, Sultan II. Beyazıt zamanında çıkan, Şah Kulu isyanı sırasında, Osmanlı güçleriyle isyancılar burada karşılaşmışlar ve isyancılar yok edilmişlerdir.
Kurtuluş savaşında ise, Başkomutanlık Meydan Muharebesi sırasında, savaş idare merkezi, yine bu bölgede kurulmuştur. Çatışmaların en çetin geçtiği yer ise, yine bu bölgede “Çalköy” yöresidir.


BAŞKAN KÖŞESİ
Image Here

01.01.1960 tarihinde Altıntaş ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Zafertepeçalköy’de tamamladıktan sonra, Lise tahsilini 1979 yılında Kütahya İmam Hatip Lisesinde bitirdi, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Emniyet Teşkilatı’nda ülkemizin çeşitli bölgelerinde vatanımızın bölünmez bütünlüğü için görev yaptıktan sonra, 2004 Yılı Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Zafertepeçalköy’de Belediye Başkanlığına aday gösterildi. % 43 oy alarak Belediye Başkanı seçildi. Beş yıl görev yaptıktan sonra 2009 Yılı Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden tekrar Belediye Başkan adayı oldu ve % 65,16’lık rekor bir oy oranı ile yeniden Belediye Başkanı seçildi. 2014 Yılı Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Altıntaş İlçemiz Belediye Başkan aday adayı oldu. 7 Haziran 2015 yılında yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Kütahya Milletvekili aday adayı oldu. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Ak Parti Genel Merkezinin takdiri ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın onayı ile Altıntaş Belediye Başkan adayı oldu, Altıntaş Belediye Başkanı olarak seçildi. Evli ve iki çocuk babasıdır.

BAŞKANA MESAJ